Přednáška o bravantickém zámku

Přednáška o bravantickém zámku

Obec Bravantice ve spolupráci se Zámeckým spolkem Bravantice zve v pátek 18. 11. 2022 v 17.30 h do Kulturního domu v Bravanticích na přednášku PhDr. Jaroslava Zezulčíka, kastelána kunínského zámku, na téma:

Rodina Řeplínských z Berečka na bravantickém zámku

Alchymie na zámku, baronka v pytli, dědictví barona Trencka a další zajímavosti z dějin zámku.

Na Vaši účast se těší pořadatelé.

 

Zámek v Bravanticích zakoupil roku 1722 bohatý opavský kupec František Jindřich Řeplínský z Berečka, který byl za své zásluhy roku 1731 povýšen do baronského stavu. Zámek pak náležel jeho nejstaršímu synovi Františku Emanuelovi. Na zámku žil se svou manželkou baronkou Walburgou Kotulínskou, která byla dcerou velitele obávané pevnosti na Špilberku. Častým hostem Kotulínských byl nejznámější vězeň pevnosti proslulý velitel pandurů baron František Trenck, který na dcery velitele pevnosti pamatoval i ve své poslední vůli. Do Bravantic se po sňatku své nevlastní dcery přesunula i vdova velitele pevnosti baronka Aloisie Kotulínská. Zde se jí dostalo nevídané věci: na základě nejnovějšího císařského nařízení o pohřbech byla na hřbitově pochována roku 1784 v pytli!

Po úmrtí barona Františka Emanuela Řeplínského roku 1796 zámek přešel na blízké příbuzné Laryše z Načeslavic. Ale i pak se zde děly věci: na zámku dožíval zchudlý bratr posledního zámeckého pána Josef Kryštof Ondřej Řeplínský, který býval majitelem sousední Studénky. Podobně jako majitel vedlejšího zámku v Nové Horce a blízký přítel hrabě Karel Josef Vetter z Lilie propadl alchymii, okultním vědám a zanechal po sobě dodnes částečně dochovanou knihovnu, která je dnes rozptýlena v různých knižních fondech…

Fotogalerie

O zámku Bravantice

V roce 2021 se zámek znovu stal majetkem obce Bravantice.

Obec Bravantice zve na komentované prohlídky zámku a zámeckého areálu, které se obvykle konají o víkendech, po předchozí domluvě.

Kontakty

Bravantice 1,
742 81 Bravantice

+420 556 417 052
+420 595 171 183